Květnový pohár – Velká Černoc 2011

Tento ročník, a byl to již pátý, mi s organizací závodu vypomáhal Míra Brynda, spolu s členy žateckého výboru. Stan, přípravu dřeva na grilování, vysekání a očíslování sektorů, jsme si již tradičně připravili v pátek. Pro tento ročník jsem nechal zhotovit ručně vyráběné poháry, které byly velmi zdařilé a pro první tři jsou určitě pěknou památkou. Opět před závody proběhl stejný kolotoč jako v přechozích ročnících. V prvé řadě jde o to sehnat dostatečnou finanční částku k nákupu cen, zajistit zarybnění rybníku a týdenní hájení ryb před závody a samozřejmě připravit občerstvení, které k takové akci bezesporu patří. V sobotu se od rána pekly klobásy a maso a o pitný režim se výborně staral Jirka Zahradníček s kolektivem. Občerstvení bylo roznášeno přímo do sektorů. Točilo se žatecké pivo, které chutnalo a dva padesátilitrové sudy se hravě vytočily. Pomohlo tomu pěkné počasí, které mělo kladný vliv na průběh celých závodů.

V sobotu se na přilehlém parkovišti sešlo 50 závodníků. Konečně bylo zaplněno všech 50 startovních míst. Byli mezi nimi i přespolní, kteří museli cestovat za závody i slušnou vzdálenost. Zúčastnění měli možnost startovné zaplatit předem na bankovní účet. Oproti přechozím ročníkům se pravidla závodů takřka nezměnila, až na to, že jsem přestávku prodloužil na jednu hodinu a celkové množství krmení se zvýšilo ze 3 na 4 litry. Stan, spolu s občerstvením jsme přesunuli na parkoviště, dále od závodníků, aby nebyli rušeni vrčící centrálou a provozem okolo občerstvení.

Teď stručně shrnu samotný průběh závodů. Po ranním vylosování startovních míst se závodníci rozešli na své sektory. Jak jsem už psal na začátku, počasí nám přálo, a to vyhovovalo i rybám, které byly při chuti. Lovili se kapři, především ti vysazení, kteří měli v průměru okolo 40 cm, pak to byli líni, perlíni, karasi, plotice. U plotic se zastavím, ty jsem viděl den před závody třít se u hráze tak bouřlivě, že vyskakovaly na břeh. A než jsem je našel, prachbídně ukončily svůj život na souši. Tak snad alespoň splnily to, za co položily svůj život.

Celkem se ulovilo 266 kusů ryb o celkové délce 7449 cm. I když v předchozích ročnících bývalo úspěšnější vždy první kolo, tento ročník byla kola vyrovnaná. Nejdelší ryba závodů byla ulovená Jiřím Mazánkem, a to kapr 50 cm. Na pomyslné bedně stanul nejvýše Hynek Wachtl, který ulovil 33 ryb o celkové délce 1153,5 cm. Panu Wachtlovi se opravdu dařilo a ukázalo se, že jemná plavaná a přesné vnadění krásně fungovalo na vybíravé násaďáky. Bez ryby skončilo 11 závodníků. Opět musím připomenout vhodnost používání dostatečně dlouhého podběráku a holinek pro případ, že si vylosujete místo v rákosu. Místa jsou sice vysekaná, ale při zdolávání ryby na mělčině, v posekaném rákosu, o úlovek lehce přijdete. A to je škoda, protože někdy rozhodují centimetry.

Rád bych vás pozval na šestý ročník rybářských závodů na Černoci, které se budou konat 12.5.2012. A jestli se opět povede počasí, mohly by být závody opět zajímavé, jelikož se na podzim MO podařilo rybník slušně zarybnit. Propagace závodů proběhne v dostatečném předstihu na stránkách MO Žatec, na vývěskách a na internetovém serveru MRK.

Na závěr musím poděkovat všem rozhodčím a členům výboru MO Žatec, kteří se podíleli na organizaci a průběhu závodů a štědrým sponzorům za to, že závody jsou takové jaké jsou.

 

Sponzoři:

IZOS s.r.o., výroba izolačních skel, Žatec

GRAPE SC, A.S. internet provider

MO Žatec

Roman Mikulčík

Chmelařství družstvo Žatec

Pohřební služba Žatec, Arnošt Zerner

Chmelařský institut s.r.o. Žatec

Kamenictví Žatec

 

Martin Zima

 

Kopie – výsledky závodů V.Č. 2011, seznam závodníků