Rybářské závody mládeže 2007 – Lov ryb udicí

Rybářské závody mládeže 2007 – Lov ryb udicí

místní žatecké kolo

místo konání závodu:

sportovní rybník ve Velké Černoci

termín konání závodu:

8. června 2007 – začátek 9:00 – konec 12:00

sponzoři závodu:

Rybářské potřeby – U HABAKUKA, Plzeň

Autoškola Reitspies

I v letošním roce jsme pořádali místní kolo dětského rybářského závodu pro začínající rybáře v LRU na rybníce ve Velké Černoci. Do autobusu, který odjížděl ze Žatce nastoupilo všech 20.dětí, které celý rok navštěvovaly rybářské kroužky Žatec I a Žatec II. Cesta vedla přes Měcholupy, kde nastoupilo dalších dvanáct z patnácti dětí tamějšího rybářského kroužku. Děti byly obtěžkány rybářskou výbavou od hlavy až k patě, některé měly i plné ruce nejrůznějších, potřebných rybářských věcí, ale jejich výraz v tváři dával tušit, že už se nemohou dočkat až soutěž začne.

Po příjezdu k rybníku byly děti shromážděny podle jednotlivých kroužků a vrchní rozhodčí závodu je seznámil s pravidly soutěže. Dětem bylo zopakováno, že závodit se bude od 9:00 do 12:00 hod. v disciplíně plavaná, a že po celou dobu samotného rybolovu musí držet prut v ruce. Množství krmení na prohazování omezeno nebylo. Chytat bylo povoleno na jakoukoliv rostlinou nebo živočišnou nástrahu. Samozřejmě jsme jim doporučili chytat na osvědčené bílé červy, kterých jsme měli dostatek, a které jsme jim později také v potřebném množství rozdali. Dále jim bylo sděleno, že každá ulovená ryba bude změřena, délka ryby zapsána do úlovkové listiny úsekovým rozhodčím a poté ihned puštěna zpět do vody. Všechny děti, ale i přítomní dospělí, byli důrazně upozorněni na dodržování pořádku a na nutnost úklidu celého prostoru po skončení celé akce. Na závěr uvítání byla dětmi třikrát provolána sláva na zahájení závodního dne.

Po tomto zahájení byly děti usekovými rozhodčími rozmístěny podél rybníka a děti se začaly připravovat na start závodu. Rychle sestavily připravené pruty, provedly první zakrmení před závodem a netrpělivě čekaly na odtroubení startu. Úderem deváté hodiny vše začalo. První úlovky na sebe nedaly dlouho čekat. Všude kolem nás se začalo ozývat zvolání: „ryba“. Pro přítomné rozhodčí nastaly perné 3.hodiny práce. V parnu, které panovalo, bylo neustálé pobíhání od závodníka k závodníkovi skutečně nelehké. Doběhnout, změřit rybu, zapsat a už zase běžet k dalšímu soutěžícímu, dávalo zabrat všem. K tomu patřila samozřejmě také odborná porada dítěti, které to potřebovalo nebo pomoc při rozmotávání vlasce, či dokonce oprava porouchaného navijáku. Rozhodčí to opravdu neměli lehké. Protože tentokrát ryby braly nabízené nástrahy velmi dobře, neměly děti čas ani na svačinu nebo nějaké ty tradiční nezbednosti. Byly do lovu tak zabrané, že je po třech hodinách chytání ryb velmi překvapil konec závodu. Vůbec se jim nechtělo končit. Ale protože vše má svůj konec, musel skončit i tento závod. Než děti uklidily svá stanoviště a vůbec celý prostor závodu, začala rozhodcovská komise sčítat výsledky. S kalkulačkami v ruce se všichni rozhodčí snažili co nejrychleji sečíst výsledky a sepsat listinu s umístěním jednotlivých závodníků. Netrvalo to dlouho a mohli jsme provést vyhlášení vítězů a předat věcné ceny. Nebudu zde vypisovat jednotlivce, ale jenom uvedu, že vítěz měl nachytáno 453cm, druhý 451cm a třetí 390cm ryb. Při lovné délce ryb okolo 11 – 13cm je to na úplné začátečníky slušný počet ryb. Pro první tři závodníky byly určeny poháry s popiskou a jako věcné ceny prut s návijákem pro prvního, prut pro druhého a naviják pro třetího. Ale ani další děti nebyly ochuzeny o nějakou tu cenu za svoje první rybářské úsilí. Postupně byly dětem předány ceny jako elektronický hlásič, židlička, kufřík, podběrák, vezírky, nože, peány, vidličky, čelovka, vlasce, háčky, čihátka, krmítka, splávky a další. Každé děcko dostalo nějakou odměnu.

Ale to ještě neměl být konec. Protože všechny děti jsou rybářští nováčci a stávají se novými členy naši MO ČRS Žatec, bylo pro ně připraveno slavnostní pasování. Všem dětem byla přečtena slavnostní rybářská přísaha a ony musely sborově odpřísáhnout, že se budou touto přísahou po celý svůj rybářský život řídit. Poté děti jednotlivě přistupovaly před našeho hospodáře s pomocníkem, kde dostaly řádný hrnek rybniční vody do kalhot a rybářským právem byly pasovány za právoplatné rybáře. Každé dítě navíc dostalo pamětní medaili. Na závěr pasování předali jednotliví vedoucí kroužků svým dětem potřebné doklady k rybolovu.

Pro děti jsme ještě měli připraveno opékání špekáčků. Přestože bylo na sezení nebo stání u ohýnku horko, dětem přišly opečené špekáčky k duhu. Celý den kvůli úpornému závodění neměly čas na jídlo, takže se to snažily rychle dohonit. Buřtíky s čerstvým chlebem a hořčičí byly prý v tu chvíli nejlepší pochoutkou. K zapíjení byla sice jen obyčejná balená voda, ale nikomu to nevadilo.

Tímto závodem skončil roční cyklus rybářských kroužků pro začátečníky a my vedoucí co pracujeme s dětmi, začneme pomalu připravovat program pro kroužky nové.

Foto ze závodu mládeže 2007

příjezd na závody k rybníku do V. Černoce a seznámení závodníků s pravidly závodu

Foto ze závodu mládeže 2007

přípravy před závodem

Foto ze závodu mládeže 2007

start závodu – už to začalo

Foto ze závodu mládeže 2007

i rodiče měli svůj závod – s nervy

Foto ze závodu mládeže 2007

první úlovek do soutěže

Foto ze závodu mládeže 2007

a pak už to šlo jak na drátku

Foto ze závodu mládeže 2007

a další a další úlovek do soutěže

Foto ze závodu mládeže 2007

pekelné soustředění našich nejmenších

Foto ze závodu mládeže 2007

lovec s největší ulovenou rybou – lín 28cm

Foto ze závodu mládeže 2007

netrpělivé prohlížení výherních cen a pohárů před vyhlášením pořadí

Foto ze závodu mládeže 2007

  • 1. místo – Šabart Miroslav
  • 2. místo – Kochan Jiří
  • 3. místo – Gunar Kamil

Foto ze závodu mládeže 2007

slavnostní pasování na rybáře

Foto ze závodu mládeže 2007

závěrečné opékání buřtíků