VOŠ VHE Vodňany
IČ: 60650770IZO: 110028643
Zátiší 480
389 01 Vodňany
Jihočeský kraj
Tel:. +420 383 382 410–11
Fax: +420 383 382 409
E-mail: rybarskaskola@srs-vodnany.cz
Web: http://www.srs-vodnany.cz
Studijní obor
Vodní hospodářství a ekologie č. 16 – 01 – N / 02
tříletý studijní obor je určen pro absolventy středních škol
Charakteristika oboru Vodní hospodářství a ekologie
Tříletý studijní obor je určen pro absolventy středních škol a připravuje specialisty s průpravou v technických a biologických oborech pro vodohospodářskou praxi. Absolvent tříletého studia je kvalifikován pro technické i přírodovědné rozhodování v oblasti vodního hospodářství a životního prostředí.
Výuka rozvíjí i schopnosti jazykové a sociologické, student získá přehled o právní problematice ve zvoleném oboru.
Základy ekonomického myšlení umožní posouzení vlivu podnikatelských záměrů a postupů na vodní prostředí a přírodní ekosystémy.
Ve všech ročnících studia jsou aktivně rozvíjeny dovednosti v oblasti informačních technologií související s jejich využitím v odborné praxi i schopností prezentace své práce.
Významný podíl ve výuce představuje praktická výuka, realizovaná jednak v průběhu studia formou laboratorních a terénních cvičení, jednak v podobě závěrečné souvislé stáže.
Studium je zakončeno absolutoriem.
Učební plán oboru Vodní hospodářství a ekologie
je sestaven z 24 povinných předmětů, 2 povinně volitelných a 3 volitelných předmětů.
- Odborné předměty jsou koncipovány do čtyř tématických skupin:
- 1) vodní hospodářství a technologie ve vodním hospodářství
Skupina předmětů poskytuje znalosti o zdrojích vody, hydrologii, meteorologii a pedologii, seznamuje se zaměřováním a mapováním pozemků. Předměty poskytují informace o vodních stavbách a jejich dopadech na životní prostředí, vysvětlují postupy ekologických úprav a revitalizací toků. V těchto předmětech je obsažena i problematika odpadních vod a jejich likvidace, tématika odpadů a odpadového hospodářství a technických zařízení používaných k údržbě životního prostředí. - 2) ekologické předmětyUčivo tohoto tématického okruhu se věnuje obecným ekologickým principům a jejich využití ve sledování a vyhodnocování životního prostředí. Obecně koncipované předměty pojednávají o činnostech člověka souvisejících s krajinou a ovlivňující lidské zdraví. Speciální předměty se zaměřují na problematiku vodního prostředí s důrazem na hodnocení vyvážených a narušených parametrů tohoto ekosystému, podávají podrobný přehled o hydrobiologii a ekotoxikologii.
- 3) předměty zemědělské a rybářskéTento soubor předmětů je věnován technologii rybářské výroby a studiu ichtyocenóz, které jsou doplněny technologickými postupy uplatňovanými v zemědělství a lesnictví.
- 4) společenskovědní oboryTyto předměty rozvíjejí vědomosti o fungování skupin a společnosti, o komunikaci a strategii vyjednávání. Pro uplatnění v praxi jsou důležité znalosti ekonomických pravidel a právních předpisů, postupů v soudním a správním procesu, znalosti o sepisování smluv, soudních návrzích a rozhodnutích.
V učebním plánu jsou zařazeny i všeobecně vzdělávací předměty, konkrétně
- 1) vodní hospodářství a technologie ve vodním hospodářství
- povinně volitelný cizí jazyk, tělesná výchova, informatika a statistika.
Součástí výuky jsou i praxe. Praxe učební je zařazená v týdenním rozvrhu, zatímco odborná praxe je realizovaná v souvislém 14–ti týdenním bloku v různých typech organizací zaměřených na problematiku vodního hospodářství a životního prostředí.
Absolvent studia je připraven pro práci
- – v různých úrovních státní správy a samosprávy ve funkcích referentů v oblasti životního prostředí, vodního hospodářství a ochrany vod
- – ve vodohospodářských podnicích, ve vodohospodářských funkcích v průmyslových a zemědělských podnicích
- – v rybochovných provozech
- – ve vodárenských provozech a čistírnách odpadních vod
- – jako specialisté v oblasti ekologie, odpadového hospodářství a monitorování životního prostředí
- – v komerčních podnicích zabývajících se ekologickými službami a poradenstvím
- – v orgánech ochrany přírody
- – v kontrolních a poradních orgánech souvisejících s péčí o životní prostředí